„Brexit“ šansas Lietuvai – kas gali pakišti koją?

Raminta Rakauskė

2016-08-25 19:42
(1/1) Lietuva turi šansą pritraukti investuotojus ir taip išplėsti savo rinką, tačiau prieš tai, reikalingi tikslūs ir konkretūs žingsniai, kurie padės mūsų šalį padaryti patrauklesne investuotojams. V.Balkūno nuotr.
03

Jungtinės Karalystės sprendimas palikti Europos Sąjungą (ES) rimtai sudrumstė didžiųjų kompanijų veiklą. Perspektyva likti už bendrijos ribų kompanijas verčia ieškoti naujų plėtros galimybių, kurios vėl atidarytų kelius naudotis ES vidaus rinkos privalumais.

Lietuvos ekonomikos ir investicijų ekspertai tiki, kad šali turi šansą pritraukti investuotojus ir taip išplėsti savo rinką, tačiau prieš tai, reikalingi tikslūs ir konkretūs žingsniai, kurie padės mūsų šalį padaryti patrauklesne investuotojams.

Pagrindinė problema – talentų trūkumas

Ekonomikos ir finansų analitikas, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigė, kad norint pritraukti užsienio investuotojus, pirmiausia reikėtų pagalvoti, kur investuotojai galėtų steigti savo biurus ir ofisus.

„Pirmiausia, reikia turėti laisvo ploto, nes dabar jo užtektų tik pusei vienos stambios įmonės biuro. Dar, reikia pagalvoti ar mūsų mokesčių sistema yra patrauklesnė nei kitose šalyse, o kur dar visas darbo santykių reguliavimas. Jungtinėje Karalystėje viskas daug liberaliau, tad iškyla klausimas, ar mes tikrai patraukli rinka investuotojams. Čia yra reikalingos esminės permainos ir reformos“, – sakė ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Dar keletą investuotojams neigiamų dalykų pabrėžė ir „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas, kuris sakė, kad mūsų sostinė, lyginant su kaimyninių šalių sostinėmis, turi labai mažai gyventojų ir tai gali lemti talentų darbo vietai užimti trūkumą.

„Taip, Lietuva yra tikra Baltijos šalių lyderė lyginant kainos ir kokybės santykį, tačiau jei tapsime tokie brangūs, kaip tarkime Talinas, mes prarasime visus savo privalumus. Didelis minusas yra ir tas, kad Vilniuje yra tik 540 tūkst. gyventojų, tačiau kai pas mus atvyksta kitos kompanijos, mes visada Vilnių ir Kauną sujungiame lyg į vieną miestą ir bandome pabrėžti, kad atstumas – tik 100 kilometrų. Tiesiog mums reikia daugiau kvalifikuotos darbo jėgos.

Talentų paieškos sostinėje labai svarbu ir turime pripažinti, kad Vilnius šiuo metu yra homofobiškas miestas. Mes bijome kažką įsileisti į šalį, bet mums reikia plėstis, reikia talentų, turime virsti savo regiono šalių lyderiu“, – sakė Mantas Katinas.

Pasak „Investors' Forum“ vykdomosios direktorės Rūtos Skyrienės, mūsų švietimo sistemoje yra išties didelių bėdų.

„Mūsų švietimas – varganas. Jis negali pritraukti jaunų išsilavinusių profesorių su tokiais atlyginimais. Gal patys universitetai turi pagalvoti ką reikėtų daryti. Pokyčių reikia daug. Investuotojai, kai jie atvyksta pas mus, sako, kad čia daug talentų, tačiau paskui kita pusė sako, kad jų čia nėra“, – teigė R. Skyrienė.

Kaip dar vieną trūkumą M. Katinas įvardino ir prastą susisiekimo paslaugų kokybę:

„Šiemet jau pralaimėjome vieną didelę investiciją, nes neturime gerų skrydžių. Šiandien dienai, jei kokia įmonė norėtų atskristi į Lietuvą, ji turėtų nuvažiuoti į Zarasų dydžio miestelį Anglijoje, kad iš ten, su mūsų pačių oro linijomis, kuriomis naudojasi ir ekonominiai emigrantai, kurie rūko, geria ir lėktuvų salonuose kalba telefonu, galėtų atvykti į mūsų šalį. Taigi mūsų investuotojai turėtų skristi drauge. Gerai, kad jie keliauja dabar su jungiamaisiais skrydžiais, bet neduok Dieve, jie skris drauge. Manau, kad tokių atveju jie mūsų oro uoste net neišliptų“ , – sakė M. Katinas.

Svarbu – iškelti vėliava

Kalbant apie didžiųjų kompanijų investicijų pritraukimą į Lietuvą, diskusijoje dalyvavusių specialistų nuomonės pasiskirstė gana skirtingai. Štai ekonomikos ir investicijų apžvalgos žurnalo „Oxford Business Group“ Azijos regiono redaktorius Paulius Kunčinas teigė, kad svarbiausia yra iškelti radoną vėliavą:

„“Brexit“ galimybė mums – trumpalaikė. Kovoja visi – Talinas, Varšuva, Ryga, Praha ir kt. Mums svarbu yra iškelti vėliavą ir įsijungti į visą diskusiją. Susikoncentruokime ten, kur galime pasiūlyti geriausią. Turime stengtis paimti bent dalį kokios kompanijos procentų.“

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis pabrėžė, kad gali būti ir taip, jog liksime nieko nepešę:

„Galbūt dabar iš „Brexit“ nieko nepasiimsime, tačiau bet ateityje visi vykdomi pokyčiai mums tikrai pasiteiraus.“

Vilioti – jaukumu

Nors ekonominiai dalykai mūsų šalyje nėra pati stipriausia pusė pritraukiant investuotojus, specialistai neatmeta galimybės, kad stambias kompanijas vilioti galima ir tiesiog formuojant puikų šalies įvaizdį.

„Manau, kad daug galima padaryti gero įvaizdžio formavimu. Žinoma, jei nori turėti puikią reputaciją, turi kalbėti tai, kas tiesa, tačiau čia turi suveikti emocijos. Gal Vilnius ir nėra pats konkurencingiausias miestas Europoje pritraukti investuotojus, bet galima minėti kitus dalykus.

Vilnius – jaukus, čia galima greitai trumpam susibėgti kavos su savo draugais, o aplinka yra labai maloni ir atvykę žmonės čia gali jaustis puikiai. Įsivaizduokite, sėdite aikštėje ir geriate kavą. Tiesiog puiku. Žinoma, pirmiausia reikia, kad jie atvyktų, nes daugelis mano, kad Vilnius, tai pilkas miestas su pilkais žmonėmis“, – mintimis dalinosi Vilniaus miesto ekonominės plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovas Darius Udrys.

D. Udrys patarė nepamiršti ir to, kad ne visi žmonės nori gyventi didmiestyje, kur daug energijos ir triukšmo:

„Kartais reikia tiesiog paprastumo, žmogiškumo. Miesto, kur nereikia valandą važiuoti į darbą ir stovėti kamštyje. Reikia mums patiems gerinti reputaciją ir tai daryti pasitelkiant visus, net valstybines organizacijas.“