Moterų prievartautojai – rimta grėsmė Indijos turizmo verslui

1/11

Rinkos pulsas

2013-04-04 11:42

Moterų prievartautojai – rimta grėsmė Indijos turizmo verslui

Teksto dydis:

Plačiai žiniasklaidoje nušviesti grupiniai išžaginimai Naujajame Delyje vokiečių Carolinos De Paolo ir Canan Wahner neatbaidė nuo šešių savaičių kelionės po Indiją. Taip, šie išpuoliai pasibaisėtini, bet nusikalstamumas egzistuoja visur, todėl reikia imtis atsargumo priemonių, galvojo moterys. Traukinyje į Goa prie C. Wahner prisigretino vyras ir įkišo ranką jai tarp kojų. Kitame traukinyje kitas vyras iš už nugaros čiupo C. De Paolo už krūtų, rašo AP.

„Norėjau šaukti, kažką daryti, bet jis pabėgo“, - sako C. De Paolo. Ji nepranešė apie nusikaltimą, nes nematė prasmės. Abi moterys, kurioms po 22 metus, sako, kad keliaudamos po Indiją ne kartą jautėsi nesaugiai, bet tvirtina, jog keliautų į šią šalį ir vėl.

Bet didesnė dalis turisčių taip negalvoja. Jos neretai apsisprendžia išvis į Indiją nekeliauti.

Smurtas prieš moteris ir plačiai pagarsėję išprievartavimų atvejai yra rimta grėsmė Indijos turizmo industrijai, atnešančiai 17,7 mlrd. dolerių pelno. Naujas tyrimas parodė, kad po to, kai Indijoje buvo išprievartauta ir vėliau mirė 23 metų studentė, turizmas čia smuko, ypač sumažėjo moterų turisčių. Tiesa, vyriausybė neigia, kad turizmas išgyvena nuosmukį.

Ypač turistės išsigando, kai buvo pranešta, kai praėjusį mėnesį centrinėje Indijoje grupė vyrų išprievartavo šveicarų turistę, o britė iššoko pro viešbučio langą išsigandusi, kad viešbučio darbuotojas bando išlaužti jos kambario duris, norėdamas išprievartauti. Pastarasis incidentas įvyko Agroje, kur yra turistų traukos centras Tadžmahalas.

Dėl turistų sumažėjimo jau skundžiasi ir Indijos prekeiviai, ir viešojo maitinimo įstaigų savininkai.

Nuo gruodžio, kuomet Naujajame Delyje įvyko grupinis išprievartavimas, užsienio turistų skaičius sumažėjo 25 proc., o moterų turisčių – net 35 procentais. Tai parodė Naujajame Delyje įsikūrusių Asocijuotųjų prekybos ir pramonės rūmų tyrimas. Tyrime buvo apklausta 1200 kelionių organizatorių visoje šalyje. Pasak jų, „susirūpinimas dėl moterų keliautojų saugumo“ pakeitė turistų planus. Turistai mieliau renkasi šalis, kurias laiko saugesnėmis – Tailandą, Vietnamą ir Filipinus.

Indijos turizmo ministras K. Chiranjeevi pareiškė, kad skaičiai neteisingi ir kad sausį bei vasarį turistų skaičius Indijoje išaugo 2,1 procento. Žurnalistų pakalbinti prekybininkai mano kitaip.

Mehraj Shora, Mumbajuje turintis kilimų parduotuvę, skundžiasi, kad jo verslas žlunga. „Kiekvieną dieną – vis blogiau. Turistų atvyksta, bet ne tiek, kiek anksčiau“, - sako prekybininkas.

Gerais laikais Shora užsieniečiams per dieną parduodavo du–tris kašmyro kilimus, kainuojančius nuo 300 dolerių. Dabar būna dienų, kai neparduoda net nedidelio kilimėlio. Jo vertinimais, prekyba sumažėjo 50 proc., o prie ekonominio nuosmukio prisidėjo prievartavimai.

Jis keikia užsienio žiniasklaidą, kad akcentuoja pastaruosius įvykius, kai nusikaltimai vyksta ir kitose šalyse.

Išties, moterims, ypač vienoms, keliauti po Indiją pavojinga. Bet nusikaltimai prieš moteris turistes vyksta ir kitur. Pavyzdžiui, Tailande šiemet išprievartautos mažiausiai trys užsienio turistės. Filipinuose sausį suimtas vietinis vyras, kurortinėje Borakajaus saloje išprievartavęs 23 metų britę. Savaitgalį Brazilijos sostinėje viešojo transporto mikroautobuse buvo grupiškai išprievartauta ir sumušta amerikietė. Tačiau Indijoje tokių istorijų rasti lengviau.

21 metų manekenė iš Italijos Ginevra Leggeri sako, kad jos niekas net nebandė įspėti, kai vyras griebė ją iš už nugaros, einančią su drauge Mumbajuje. Čia ji atvyko dirbti prieš keletą mėnesių.

„Aš buvau visiškai uždarai apsirengusi, mes tiesiog ėjome, ir šitas vyras pradėjo mane liesti, aš pradėjau šaukti ir skėliau jam antausį“, - pasakoja ji.

Jos draugė ir kolegė 19 metų Amy Manson pasakoja, kad prie jų sustojo kiti du indai, pro šalį važiavę motociklu, ir padėjo apsiginti nuo užpuoliko. Paklausta, ar draugėms rekomenduotų aplankyti Indiją, ji suabejoja.

Mumbajaus turizmo kompanijos „Visit India“ Imranas Latha aiškina, kad indai vyrai, matydami užsienietes geriančias ir vartojančias narkotikus, galvoja, kad jos ištroškusios ir sekso. Pasak jo, vienintelė išeitis – kukliai rengtis ir saugotis.

„Patikėkite, Indija nieko negali padaryti. Indijos valdžia – blogiausia pasaulyje. Jeigu mes negalime apginti savo šalies moterų, ką galime pasiūlyti užsienietėms?“ - sako jis.

Parengė Jurgita Noreikienė

Man patikoNeblogaiMan nepatiko

Marga planeta

Indėms apsiginti nuo prievartautojų padės apatiniai su elektrošoku

Indijos inžinieriai sukūrė apatinius, kurie gali padėti moteriai apsiginti nuo prievartautojų ir iškviesti policiją. Išradimo, pavadinto SHE (Society Harnessing Equipment – liet. visuomenei naudinga įranga), autoriai – trys automobilių inžinieriai iš Čenajaus miesto. Idėja sukurti tokius apatinius jiems kilo po garsiai nuskambėjusių atvejų, kuomet Indijos gyventojos ir turistės buvo išprievartautos visuomeniniame transporte, namuose ir viešbučiuose.

Įvykiai

Indijoje už išžaginimą baus griežčiau

Indijos žemesnieji parlamento rūmai ketvirtadienį patvirtino įstatymo projektą, kuriame numatytos griežtesnės bausmės žagintojams ir kitiems lytiniams nusikaltėliams ir kuris parengtas po žiauraus studentės išprievartavimo, sukėlusio didžiulį pasipiktinimą pasaulyje.

Įvykiai

Indijoje sulaikyti šeši asmenys prisipažino išprievartavę šveicarę turistę

Indijos policija pranešė sekmadienį sulaikiusi šešis asmenis, kurie susiję su grupiniu šveicarės išprievartavimu, skelbia AP. Pasak policijos pareigūno Madja Pradešo valstijoje, visi įtariamieji prisipažino įvykdę nusikaltimą. Pareigūnas neatskleidė tapatybės, nes nėra įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.

Įvykiai

Indijoje išprievartauta šveicarų turistė

Šveicarų turistę vidurio Indijos kaimo vietovėje išprievartavo grupė vyrų, pranešė šeštadienį policija. Šis įvykis - naujausias lytinio smurto prieš moteris atvejis šioje Pietų Azijos valstybėje.

Įvykiai

Indijos studentės išprievartavimu kaltinamas vyras pasikorė kalėjime

Vienas iš šešių vyrų, kaltinamų studentės išprievartavimu ir bandymu nužudyti Delio autobuse praėjusių metų gruodį, autobuso vairuotojas Ramas Singhas pasikorė Naujojo Delio Tiharo kalėjime, informuoja „Reuters“, remdamasi kaltinamojo advokatu.

Įvykiai

Indijoje išžagintos ir nužudytos trys sesutės, žmonės vėl išėjo į gatves

Šį kartą protestuoti Indijos gyventojus paskatino kraupi žinia apie išprievartautas ir nužudytas tris mažametes sesutes. Žmonės sako, kad vyriausybės veiksmai apsaugoti moteris yra neefektyvūs, o priimti nutarimai turi begalę trūkumų.

Įvykiai

Indijoje išprievartautos ir nužudytos trys mažametės seserys

Indijoje išprievartautos ir nužudytos trys mažametės seserys, o jų kūnai išmesti. Mergaitėms buvo nuo 6 iki 11 metų. Moksleivių kūnai buvo rasti praėjusią savaitę, praėjus dviem dienoms po jų dingimo. Mergaitės iš Maharaštros valstijos Bandaros srities dingo vasario 14 d. „Trijų mažų mergaičių kūnai buvo rasti šulinyje, ten buvo ir jų mokykliniai krepšiai bei batai“, - sakė policijos atstovas Aarti Singhas.

Įvykiai

Indijos prezidentas pritarė bausmių už seksualinę prievartą griežtinimui

Indijos prezidentas pritarė įstatymui, pagal kurį prievartautojams būtų skiriamos griežtesnės bausmės, įskaitant mirties bausmę.

Įvykiai

Penki kaltinamieji Indijos studentės išprievartavimo byloje neprisipažįsta kaltais

Penki vyrai, kaltinami studentės išprievartavimu ir bandymu nužudyti Delio autobuse praėjusių metų gruodį, pareiškė esantys nekalti.

Įvykiai

Indijos vyriausybė svarsto, kaip ginti moteris

Indijos vyriausybės sudaryta specialistų grupė trečiadienį po praėjusį mėnesį Naujajame Delyje įvykdyto grupinio išprievartavimo pasiūlė griežtinti įstatymus dėl seksualinės prievartos, paspartinti teismus dėl išžaginimo bei pakeisti pasenusį baudžiamąjį kodeksą, kad moteris būtų apsaugota nuo smurto, skelbia AP.