Politikai gyventojus į renovaciją varys švelnia prievarta

1/1
Teksto dydis:

Tam, kad daugiabučių renovacija prasidėtų, reikia įteisinti „švelnią prievartą“ renovuoti nenorintiems gyventojams – jie turėtų daugiau mokėti už šildymą, kad nebenorėtų prieštarauti. Taip penktadienį konferencijoje apie šildymą svarstė politikai socialdemokratai, ketinantys sudaryti naują vyriausybę po Seimo rinkimų.

Socialdemokratų partijos Seime rengtoje diskusijoje buvo baiminamasi, kad renovacijai gali pakenkti būsimosios koalicijos margumas – joje gali būti daug nedidelių partijų, svarstė politikai. Todėl buvo siūlyta paruošti aiškius įsakymus, kuriuose būtų įteisinta ir priemonės gyventojams įtikinti renovuoti savo būstą.

„Reikalinga švelni, bet įsakmi prievarta“, - kalbėjo Vilniaus vicemeras, sostinės socialdemokratų lyderis Romas Adomavičius.

„Turime pasakyti, nemėtysime pinigų į orą, o jūs, mieli valstybės ir Vilniaus gyventojai, nesielgsite, kaip norite. Turi būti aiškiai prievarta. Įsakmiai. Įskaitant ir tai, kad už pirmus 500 šilumos kilovatus būtų mokama viena kaina, po to už kitus 500 kilovatus kaina turi didėti, po to dar didėja. Poveikis turi būti ir per pridėtinės vertės mokesčio lengvatas, ir kitos lengvatos. Visa tai turi sueiti į vieną visumą.

Reikia labai kietą programą pasirengti dabar ir pasakyti – jei einate su mumis į koaliciją, tai pritariate šiai koalicijai. Nes kai susirinks marga koalicija, nežinia, ar ta programa pajudės iš vietos“, - partijos kolegoms sakė R. Adomavičius.

Kai kurie socialdemokratų konferencijos dalyviai siūlė padvigubinti mokesčius už šildymą tiems gyventojams, kurie nesutinka, kad jų name vyktų renovacija.

„Praktika parodė, kad nereikia bijoti žodžių „prievartinė namo modernizacija“ – be prievartos neapsieisime“ - kalbėjo Jūratė Juozaitienė, praeitoje socialdemokratų premjero patarėja, vėliau - Aplinkos ministerijos sekretore.

Ji lygino, kad namo saugumui užtikrinti prievartinis remontas yra numatytas, o jo šiltinimui – ne.

„Renovacijos programos daugiausia sustojo ties vienu paprastu momentu – visoms renovacijoms turėjo pritarti 51 proc. gyventojų. To pasiekti su dabartiniu lietuvio mentalitetu visose srityse labai sudėtinga. Tai yra ir mentaliteto, ir finansinis, ir socialinis, ir įpročių, ir pavydo klausimas. Be prievartinio momento nei viena programa negalės būti įgyvendinta. Nereikia bijoti šito žodžio“, - sakė J. Juozaitienė.

Konferencijoje parlamentaras Juozas Olekas suabejojo, ar tokia finansinė prievarta nenuskriaus ir tų gyventojų, kurie savo būstą nori renovuoti.

„Kolegos sakė, renovuoti reikia 200 namų Visagine. Bet nepradės vienu kartu. Negi kiti reikės tuo metu kažkokią prievolę, nuobaudą mokėti? Turime turėti labai stiprias įstatymo pataisas, kad jos margoje koalicijoje nesušlubuotų“, - kalbėjo jis.

Savo ruožtu socialdemokratų kandidatė į ekonomikos ministrus Birutė Vėsaitė konferencijoje kolegas skatino žodžio „prievarta“ nenaudoti, o sakyti „prievolė“.

Seimo rinkimai vyks spalio mėnesį. Socialdemokratai šiuo metu yra populiarumo viršūnėse.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko